West Norriton 
Coed Softball

Home Plate Schedule Standings Scores Playoffs Rosters About Us
Rules Fields Bats

Contact Us All-Star Sunday Links/Forms

 

 

Historical WNCES Spring/Summer        Historical WNCES Fall

Non-Umpired League (1994-2014)

 

 

Spring/Summer 2017


A Division Champions - Depauls

 



A Division Runnerup - Delta House

 



B Division Champions - B&M Auto



B Division Runnerup - The Runs

 


C Division Champions - Soft Balls Hard Bats

 


C Division Runnerup - Bonecrushers

 


D Division Champions - Red Rockets

 


D Division Runnerup - Sausage Alliance

 

 


 


A Division Playoffs
August 6 - Semi-Finals
A #4 Whitpain Tavern @ #1 Depauls at Heels Field at 11 am
A #3 Delta House @ #2 Steppys Heels at Field at 2 pm

August 13 - Finals
A Division Finals Delta House at Depauls at Heels Field on August 13 at 10 am (best of 3)

 


 

B Division Playoff Brackets 
Quarter-finals are on August 6.  Finals are on August 13

 

Quarter Finals - August 6

 Semi-Finals August 6

Finals August 13

                            
8 Hit That  
1 @ B&M Auto Repair
East Norriton

@ 12:30 pm
 
    DeStolfo's PMA
East Norriton
   
    @ B&M Auto Repair
East Norriton
@ 2 pm
   
5 Accountants  
4 @ DeStolfo's PMA
NHS Varsity
@ 12:30 pm
 
    The Runs  
    @ B&M Auto Repair
East Norriton
@ 11 am
 
  6 The Runs  
3 @ CCI
Heels
@ 12:30 pm
 
    The Runs  
    Los Perros
Burnside
@ 2 pm
   
7 Master Batters  
  2 @ Los Perros
Burnside
@ 12:30 pm
 

 


 

C Division
Four rounds
Round One: Teams 7-10 will play a "play-in" game (9 @ 8 and 10 @ 7) on August 6.
The winner of the play-in games advance to quarter-finals, also on August 6.
The top 6 teams will only play one game (quarter-finals) on August 6.
Semi-finals and finals are on August 13.

 

 August 6 (Bottom 4 teams)

  Quarter Finals -  August 6

  Semi-Finals - August 13

 Finals 
August 13

   
      Bonecrushers    
9 Bonecrushers       1 @ Honey Badgers
Bridgeport 1
@ 11 am
     
    Bonecrushers    
8 @ Taphouse 23
Bridgeport 1
@ 9:30 am
     
    @ Hacksaw
Burnside
@ 10:30 am
     
5 Bad News Bears  
   
  4 @ Hacksaw
NHS Varsity
@ 2 pm
 
   
      Bonecrushers  
    @ Soft Balls Hard Bats
East Norriton
12:30 pm
 
  6 Vacantes Style Parlor      
3 Rebel Alliance
NHS Varsity
@ 11 am
     
    Rebel Alliance  
10 Shady Mofos    
    @ Soft Balls Hard Bats
Plymouth
@ 10:30 am
   
7 @ Wreckaz
Bridgeport 1
@ 12:30 pm
      2 Wreckaz  
@ Soft Balls Hard Bats
Bridgeport 1
@ 2 pm

 

 


 

D Division Playoff Brackets

 

Quarter Finals - August 6

 Semi Finals - August 6

Finals August 13

                            
8 Tavern at Valley Forge  
1 @ Red Rockets
East Norriton
@ 9:30 am
 
    CrossFit MontCo    
    @ Red Rockets
East Norriton
@ 11 am
   
5 The Storm  
4 @ CrossFit MontCo
NHS Varsity
@ 9:30 am
 
    Sausage Alliance  
    @ Red Rockets
East Norriton
@ 9:30 am
 
  6 The Rejects  
3 @ Orange Crush
Heels
@ 9:30 am
 
    The Rejects  
    @ Sausage Alliance
Burnside
@ 11 am
   
7 Sausage Alliance  
  2 @ Tornadoes
Burnside
@ 9:30 am
 

 

 

Fall 2017

 


Fall A Division Champions - Delta House

 


Fall A Division Runner-up - Soft Balls Hard Bats

 


Fall B Division Champions - Taphouse 23

 


Fall B Division Runnerup - Tavern at Valley Forge

 

Round 1 - November 12

Burnside East Norriton Heels
9:00 AM B4 One Hit Wonders
@ B3 Shady Mofos
B6 Sausage Alliance
@ B1 Tavern at Valley Forge
A5 Discount Doubleplays
@ A2 Rebel Alliance
10:15 AM B5 The Rejects
@ B2 Taphouse 23
A4 Soft Balls Hard Bats
@ A3 Bonecrushers
A6 Master Batters
@ A1 Delta House

 Also November 12
Semi-Finals:
Two lowest seeds after round 1
(highest remaining seed gets a bye)
Finals: Winner of round 2 at high seed.

East Norriton Heels Field
11:30 AM B Semi-Finals
Shady Mofos @ Taphouse 23
A Semi-Finals
Soft Balls Hard Bats @ Rebel Alliance
12:45 PM B Finals
Taphouse 23 @ Tavern at Valley Forge
A Finals
Soft Balls Hard Bats @ Delta House